12 Οκτωβρίου 2023 23:17

Euroleague - Παναθηναϊκός: Πρώτη νίκη παρά τις απουσίες (εικόνες)

Οι "πράσινοι" κατάφεραν να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην φετινή διοργάνωση της Euroleague.

-

Η άμυνα της πρώτης περιόδου και τα ξεσπάσματα σε κάθε προσπάθεια ανατροπής της Μπάγερν, κάλυψαν την σημαντικές απουσίες του Παναθηναϊκού (Κώστας Σλούκας, Ντίνος Μήτογλου) και τον οδήγησαν στην πρώτη εφετινή νίκη του στη Euroleague.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 78-71 των Γερμανών στο ΟΑΚΑ, για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στην πρώτη εφετινή ήττα της.

Ο Παναθηναϊκός έπιασε από τον... λαιμό την Μπάγερν στην εκκίνηση του αγώνα, ξέφυγε ακόμη και με 16 πόντους στο 15΄ (30-14), αλλά στη συνέχεια έχασε τη διάρκεια του, επιτρέποντας στην Μπάγερν να πιστέψει στο «διπλό». Ωστόσο, η ευστοχία από τα 6,75 στα κρίσιμα σημεία του... επιλόγου και η συγκέντρωση κάθε φορά που αισθανόταν την... ανάσα των Γερμανών, τον οδήγησαν στην πρώτη εφετινή νίκη μέσα στο «σπίτι» του.

Ο Ματίας Λεσόρ οδήγησε την επίθεση των «πράσινων» με 16 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν η προσφορά του Τζέριαν Γκραντ (14π., 2/2τρ.) και του Λευτέρη Μαντζούκα (9π., 3/3τρ.), που βρήκε δύο καθοριστικά τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και «κλείδωσε» το θετικό αποτέλεσμα. Από την Μπάγερν ξεχώρισε ο Λεάντρο Μπολμάρο με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 37-30, 54-48, 78-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ

Οι «πράσινοι» αιφνιδίασαν την ομάδα του Πάμπλο Λάσο στο πρώτο δεκάλεπτο, ελέγχοντας τα ριμπάουντ, η άμυνα κράτησε τους φιλοξενούμενους στους 11 πόντους, και με τον Λεσόρ να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι και τους Γκριγκόνις, Ερναγκόμεθ από την περιφέρεια, το «τριφύλλι» βρέθηκε στη λήξη του δεκαλέπτου στο +12 (23-11).

Δίχως να χάσει τη διάρκεια του, ο Παναθηναϊκός μπήκε με... φόρα και στη δεύτερη περίοδο, βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση από τον Παπαπέτρου (5π.), ξέφυγε για πρώτη φορά με +14 (28-14 στο 13΄), ενώ στο 15΄ έδωσε στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της (+16, 30-14).

Ωστόσο, η Μπάγερν κατάφερε να ανασυνταχθεί μέσα από την άμυνα της και πατώντας στα «πράσινα» λάθη απάντησε με επιμέρους σκορ 2-14, μειώνοντας σε 32-28 στο 18΄. Ωστόσο, ο Ερναγκόμεθ και ο Μαντζούκας στην εκπνοή από τα 6,75, φρόντισαν να κρατήσουν σε απόσταση την ελληνική ομάδα (37-30 στο ημίχρονο).

Το χαμηλό σχήμα που εμπιστεύθηκε και πάλι ο Αταμάν έφερε αποτελέσματα και στο 21΄ οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +10 (40-30), με τον Λεσόρ να μην έχει αντίπαλο μέσα στη ρακέτα και να διατηρεί τη διψήφια διαφορά μέχρι το 25΄ (47-37).

Και πάλι όμως οι Γερμανοί είχαν τις απαντήσεις, με τον Γκιφάι να τρέχει προσωπικό σερί 7-0 και να γράφει το 47-44 στο 27΄, πριν ο Λεσόρ διαμορφώσει το 54-48, που ήταν σκορ τρίτης περιόδου.

Με τον Γκραντ και τον Γκριγκόνις να σηκώνουν το βάρος της επίθεσης στον... επίλογο του αγώνα, ο Παναθηναϊκός βασίστηκε στο μακρινό σουτ (2 σερί τρίποντα από Μαντζούκα και Γκραντ) και στον Λεσόρ μέσα στη ρακέτα, ξεφεύγοντας και πάλι με +13 στο 37΄ (72-59). Ο Μπόνγκα παλεψε για την υπέρβαση, μειώνοντας με προσωπικό σερί σε 74-71 στα 11΄΄ για τη λήξη, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος της γερμανικής ομάδας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Περούγκα, Μάικιτς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα 8, Γκάι, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 2, Παπαπέτρου 8 (1), Γκραντ 14 (2), Λεσόρ 16, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 11 (1), Ερνανγκόμεθ 10 (2), Μαντζούκας 9 (3/3).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Πάμπλο Λάσο): Βάιλερ-Μπαμπ 2, Φρανσίσκο 8 (2), Έντουαρντς, Γκιφάι 7 (1), Μπόνγκα 10 (1) , Μπολμάρο 19, Ομπστ 7 (1), Ιμπάκα 7, Μπούκερ 11, Γκιλέσπι.

Μητσοτάκης - Πτωχός: Κοινή περιοδεία στην Τρίπολη (εικόνες)

Μαίρη Χρονοπούλου: Το πάρτι για το “τελευταίο αντίο”

ΣΥΡΙΖΑ - Κασσελάκης: Το Συνέδριο δεν γίνεται για “ξεκαθάρισμα λογαριασμών”, αλλά...