“Τρίποντο” για τον ΟΦΗ στην “εκπνοή”

Νίκη της τελευταίας στιγμής για τον ΟΦΗ στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης.

“Τρίποντο”  για τον ΟΦΗ στην “εκπνοή”
-

Με γκολ του Περέα στο 88΄, ο ΟΦΗ επικράτησε 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο «Θ. Βαρδινογιάννης» του Ηρακλείου, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League. Η κρητική ομάδα, που συμπλήρωσε έξι αγώνες χωρίς ήττα, ξεπέρασε τους Αρκάδες -αλλά και τον ΠΑΣ Γιάννινα- στην κατάταξη, ανέβηκε στην ένατη θέση και απομακρύνθηκε αισθητά από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι γηπεδούχοι πήραν στην αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ο Αστέρας ήταν αυτός που απείλησε δύο φορές στο πρώτο ημίωρο, αμφότερες από στημένες φάσεις. Πρώτα στο 13΄, σε φάουλ του Αλβαρες, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σανταφέ δεν κατάφερε από κοντά να σκοράρει. Ακολούθησε η φάση του 24ου λεπτού, από κόρνερ αυτή τη φορά, με την κεφαλιά του Μπαράλες να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Μανδά. Ο ΟΦΗ είχε να αντιπαρατάξει μία επικίνδυνη σέντρα σουτ του Τοράλ (34΄) που πέρασε αναξιοποίητη και ένα σουτ του Ντίκο (38΄) που δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα στον Παπαδόπουλο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία σπουδαία ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν ο Τοράλ έβγαλε την παράλληλη μπαλιά, αλλά ο Ντίκο δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τις δύο ομάδες να εμφανίζονται αρκετά επιφυλακτικές. Στο 65΄ ο Μπαρτόλο βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά ο Πασαλίδης πρόλαβε και τον έκοψε με σωτήριο τάκλιν, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ απείλησε με κεφαλιά του Μοσκέρα (έκανε το ντεμπούτο του, αντικαθιστώντας τον Μπαλογιάννη) που πέρασε άουτ. Ο Λάρσον έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 79΄, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε «έξυσε» το δοκάρι του Παπαδόπουλου.

ΟΦΗ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες οδεύουν προς άλλη μία ισοπαλία (ο ΟΦΗ έχει επτά στο πρωτάθλημα και ο Αστέρας εννέα), η κρητική ομάδα βρήκε τη λύτρωση από στημένη φάση. Στο 88΄ ο Λάρσον εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Περέα, που είχε μπει ως αλλαγή, πήδηξε ψηλότερα απ΄όλους και με καρφωτή κεφαλιά σκόραρε και χάρισε στους «ασπρόμαυρους» τη νίκη

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)

Κίτρινες: Λάρσον, Περέα, Τοράλ - Σανταφέ, Κρεσπί

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Θοράρινσον, Βούρος, Γιαννούλης (76΄ Περέα), Πασαλίδης, Μεγιάδο, Ντιουσέ (85΄ Μπάκιτς), Μπαλογιάννης (66΄ Μοσκέρα), Τοράλ, Ντίκο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ακης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Καστάνο, Ατιένζα, Αντζουλάς, Αλβαρες, Καρμόνα, Μουνάφο (46΄ Γκαρντάβσκι), Σανταφέ (90΄+ Μπενίτο), Μπερτόλιο (61΄ Μπαρτόλο), Κρεσπί (72΄ Σίτο), Μπαράλες

Φλώρινα: μετέφεραν ναρκωτικά σε σάκους (εικόνες)