16 Ιανουαρίου 2023 21:18

Ολυμπιακός - Απόλλων Πάτρας: “κόκκινος” περίπατος με 12Χ12

Εύκολο απόγευμα είχαν οι "ερυθρόλευκοι", διατηρώντας το σερί τους.

-

Μία... ντουζίνα νίκες σε ισάριθμους αγώνες της Basket League συμπλήρωσε ο Ολυμπιακός επικρατώντας με το ευρύ 97-60 του Απόλλωνα Πάτρας στο ΣΕΦ και συνέχισε το απόλυτό του (12Χ12) στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν κάπως... χαλαρά στην πρώτη περίοδο, έχοντας ως πρωταγωνιστή με 3/3 τρίποντα τον ομογενή Τζορτζ Πάπας (16 πόντοι συνολικά, με 4/6τριπ.), όμως οι Πατρινοί ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί κι έβρισκαν λύσεις στην επίθεση -με τον Αμερικανό Αλόνζο Βερτζ να δείχνει πολύ καλά στοιχεία στο ντεμπούτο του- κι έκλεισαν το δεκάλεπτο με ένα καλάθι πίσω στο σκορ (17-15).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ

Από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα οι Πειραιώτες πάτησαν... γκάζι, ανέβασαν τη διαφορά στο σκορ και στην τρίτη την εκτίναξαν πάνω από τους 30 πόντους, φτάνοντας στο άνετο 97-60 και δίνοντας την ευκαιρία στον Γιώργο Μπαρτζώκα να ξεκουράσει την πρώτη γραμμή των βασικών του, ενόψει του μεγάλου αγώνα που ακολουθεί την Παρασκευή (20/1, 21:00) στο ΣΕΦ με τη Ρεάλ για την 20η αγωνιστική της Euroleague.

Πρώτος σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού ο Πάπας με 16 πόντους και θαυμάσια στατιστική (4/6τριπ., 1/1 διπ., 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), ενώ τον ακολούθησε ο «διπλός» Σάσα Βεζένκοφ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ. Με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ έκλεισε τον αγώνα στο ντεμπούτο του με τον Απόλλωνα Πάτρας ο Βερτζ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 43-30, 70-44, 97-60

Διαιτητές: Κατραχούρας, Λόρτος, Τεφτίκης

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Βεζένκοφ 15, Παπανικολάου 4, Μπολομπόι 10, ΜακΚίσικ 9 (2), Λούντζης 6, Λαρεντζάκης 10 (1), Πάπας 16 (4), Φαλ 2, Σλούκας, Πίτερς 11 (3), Μπλακ 7.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 13 (3), Ντέιβις 8 (1), Σιλά 2, Φιλιππάκος 4, Καράμπελας 7 (1), Βερτζ 16, Μπόγρης 4, Βησσαρίου, Κάλουν, Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος 6 (2).

Κηδεία τέως βασιλιά Κωνσταντίνου: Το στεφάνι από την Άννα Μαρία και η συγκινητική ιστορία που κρύβει

Χανιά: συγκινεί το σκυλί του 53χρονου που βρέθηκε δολοφονημένος (εικόνες - βίντεο)

Τέως βασιλιάς Κωνσταντίνος: Η Μαρία Ολυμπία ξεχώρισε στην κηδεία του παππού της (εικόνες)