22 Οκτωβρίου 2022 20:29

Κολοσσός Ρόδου – Προμηθέας Πάτρας: Έκανε… σεφτέ στο φινάλε

Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα σε έναν αγώνα θρίλερ που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

-

Ένα καλάθι του Μαρκίς Τιγκ στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα έδωσε στον Κολοσσό τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα με 69-67 σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη για την ομάδα της Ρόδου ενώ αντίθετα οι Πατρινοί γνώρισαν την πρώτη φετινή τους ήττα. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σταρκς με 22 πόντους ενώ για τον Προμηθέα ο Γιανγκ είχε 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δυνατοί στο ξεκίνημα του αγώνα και με τον Τζο Γιανγκ να κάνει πολύ καλό παιχνίδι κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί έπαιξαν εξαιρετική άμυνα επιτρέποντας μόλις 11 πόντους στους γηπεδούχους και έκλεισαν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά πόντων (36-26).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πολύ ανεβασμένοι, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 24-16 κατάφεραν να μειώσουν σε 52-50 στο 30'.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 60-53 στο 34΄ αλλά ο Σταρκς ήταν σε πολύ καλή ημέρα και με 11 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο κρατούσε την ομάδα του στον αγώνα (63-61 στο 36΄).

Δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα και ενώ ο Προμηθέας ήταν μπροστά στο σκορ με 67-65 ήταν η σειρά του Μαρκίς Τιγκ ο οποίος αρχικά ισοφάρισε και στη συνέχεια έδωσε τη νίκη στην ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 69-67.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Κατραχούρας-Τηγάνης Ιωάν. (Ξάνθος)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 22 (3), Χρυσικόπουλος 8, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 2, Γιαννόπουλος 9, Μορέιρα 13, Όσμπορν (1), Μπιλλής 2, Τιγκ 8, Στεφάνοβιτς.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γιανγκ 21 (3), Μουράτος, Κακλαμανάκης 7, Σίμπσον 7 (1), Κουλμπόκα 2, Κάουαν 5, Ντάνγκουμπιτς 4 (1), Κοντίτ 10, Τσαϊρέλης 7, Γκίκας 4.

Πάτμος: Θρήνος για τον καπετάνιο - Έρευνα για την τραγωδία

Χημικός ευνουχισμός - Σούρας: Υποτροπιάζουν πολλοί παιδεραστές, όταν κόψουν τα φάρμακα (βίντεο)

“Καλάθι του νοικοκυριού”: Πότε κάνει “πρεμιέρα”