20 Σεπτεμβρίου 2021 07:39 Τελευταία ενημέρωση : 20 Σεπτεμβρίου 2021 15:19

“Άσφαιρος” ο Μέσι στο Παρίσι

Η Παρί Σεν Ζερμέν συνέχισε το νικηφόρο σερί της στο γαλλικό πρωτάθλημα.

-

Ο Λιονέλ Μέσι δεν βρήκε ούτε την Κυριακή το πρώτο γκολ με τη φανέλα της Παρί Σεν Ζερμέν, όμως τα “κάστανα” έβγαλε από τη... φωτιά ένας συμπατριώτης του. Ο Μάουρο Ικάρντι σκόραρε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το 2-1 για τους Παριζιάνους απέναντι στη Λιόν, που μέχρι τότε είχε βάλει δύσκολα στην ομάδα του Ποτσετίνο.

Ήταν το ντεμπούτο του Μέσι στο “Παρκ ντε Πρενς”, μιας και ο Αργεντινός σούπερ σταρ ξεκίνησε βασικός για πρώτη φορά μπροστά στους οπαδούς των Παριζιάνων, μετά την παρουσία του στην 11άδα της Παρί Σεν Ζερμέν στo εκτός έδρας ματς κόντρα στην Μπριζ (1-1) για την πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

ΛΙΟΝΕΛ ΜΕΣΙ - ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Η Λυών κατάφερε να προηγηθεί με τον Πακετά στο 54΄, κι αφού πιο νωρίς ένα φοβερό φάουλ του Μέσι από τα 30 μέτρα τράνταξε το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Νεϊμάρ στο 66΄ και πήραν τελικά την έκτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στην εκπνοή του ματς.