10 Δεκεμβρίου 2019 10:06

Σούπερ… Αντετοκούνμπο στην 15η διαδοχική νίκη των Μπακς

Στην πρώτη θέση της Ανατολής αλλά και του πρωταθλήματος οι Μιλγουόκι Μπακς, μετά και την νίκη επί των Ορλάντο Μάτζικ.

Σούπερ…  Αντετοκούνμπο στην 15η διαδοχική νίκη των Μπακς
-

Στην πρώτη θέση της Ανατολής αλλά και του πρωταθλήματος (έπιασαν τους Λέικερς στο 21-3) βρίσκονται οι Μιλγουόκι Μπακς, που επικράτησαν των Ορλάντο Μάτζικ με 110-101, σημειώνοντας την 15η διαδοχική νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για ακόμη ένα ματς ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης των «ελαφιών» και έφτασε κοντά στο triple double καθώς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 32 πόντους (10/17 δίπ., 2/5 τρίπ., 6/12 βολές), 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Πολύ καλός ήταν και ο Κρις Μίντλετον με 20 πόντους (4/10 τρίπ.), 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 29 λεπτά.

Για το Ορλάντο, πρώτος σκόρερ ήταν ο Εβαν Φουρνιέ με 26 πόντους, ενώ 23 πόντους (4/6 τρίπ.) σημείωσε ο Τέρενς Ρος.

AP - Αντετοκούνμπο

Ματς «γκραν γκινιόλ» διεξήχθη στο Χιούστον όπου το Σακραμέντο επικράτησε των Ρόκετς με 119-118 χάρη σε τρίποντη «βόμβα» του Νεμάνια Μπιέλιτσα από τα εννέα μέτρα και ενώ λίγο νωρίτερα οι «ρουκέτες» είχαν προηγηθεί με καλάθι του Ράσελ Ουέστμπρουκ ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη.

Ο Μπιέλιτσα τελείωσε το ματς με 17 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ των Κινγκς ήταν ο Μπάντι Χιλντ με 26 πόντους (6/13 τρίπ.). Από τους Ρόκετς, ο Γουέστμπρουκ είχε 34 πόντους (13/17 σουτ) και 8 ασίστ, ο Χάρντεν είχε 27 πόντους (8/19 σουτ) και 10 ασίστ, ενώ οι Τάκερ και Καπέλα μάζεψαν 19 και 17 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Με νικητήριο καλάθι του Ντέρικ Ρόουζ ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα, οι Ντιτρόιτ Πίστονς πέρασαν από τη Νέα Ορλεάνη επικράτώντας των Πέλικανς με 105-103. Ο Ρόουζ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, ενώ σημείωσε τους 17 από τους 24 πόντους των Πίστονς στην τέταρτη περίοδο. Ο Λάνστον Γκάλογουεϊ είχε 16 πόντους και ο Αντρέ Ντράμοντ 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ο Μπράντον Ινγκραμ είχε 31 πόντους και ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.