21 Οκτωβρίου 2019 11:57

Άγρια επεισόδια μεταξύ χούλιγκαν (εικόνες)

Εικόνες που δυσφημούν το ποδόσφαιρό σε αγώνα για την πρώτη κατηγορία στο Μεξικό. Δεκάδες τραυματίες, Είναι ο δεύτερος αγώνας που διακόπτεται σε 3 μέρες.

-

Θλιβερά επεισόδια μεταξύ χούλιγκαν, στιγμάτισαν την αναμέτρηση μεταξύ της Ατλέτικο Σαν Λούις και της Κερετάρι, για το πρωτάθλημα του Μεξικού κι ανάγκασαν τον διαιτητή να διακόψει τον αγώνα 5 λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’.

Οι φιλοξενούμενοι της Κερετάρο ήταν 2-0 μπροστά τα σκορ, όταν ο διαιτητής κάλεσε τους παίκτες να αποχωρήσουν από τον αγωνιστικό χώρο, καθώς οι οπαδοί των δύο ομάδων άρχισαν να πετούν πέτρες και κάθε λογής αντικείμενα, ενώ είχαμε και μάχες σώμα με σώμα.

Στις εξέδρες έπεφτε απίστευτο ξύλο, οι γυναίκες και τα παιδιά που βρέθηκαν εκεί έκλαιγαν από τρόμο κι έτρεχαν να γλιτώσουν από τη μανία των χούλιγκαν, ενώ κάποιοι φίλαθλοι αναγκάστηκαν να μπουν στον αγωνιστικό χώρο για να γλιτώσουν.

Υπήρξαν και καταγγελίες για καθυστερημένη επέμβαση της Αστυνομίας, που χρειάστηκε 45 λεπτά για να επιβάλλει την τάξη, ενώ τουλάχιστον 37 άνθρωποι τραυματίστηκαν.

Μεξικό - ποδόσφαιρο - ξύλο - Ατλέτικο Σαν Λουίς - Κερέταρο -

Η αποστολή των φιλοξενούμενων παρέμεινε στο γήπεδο φρουρούμενη για περίπου δύο ώρες μετά την ολοκλήρωση του αγώνα, μέχρι να αποχωρήσει κάτω από δρακόντεια μέτρα ασφαλείας.

Αυτή ήταν η δεύτερη φορά σε τρεις ημέρες που η βία έπληξε ένα παιχνίδι στο Μεξικό. Την Πέμπτη, οι αξιωματούχοι αναγκάστηκαν να ακυρώσουν την συνάντηση της δεύτερης κατηγορίας μεταξύ Ντοράδος Σιναλόα και Ατλάντε, μετά από ένα κύμα επιθέσεων σχετικών με τα ναρκωτικά, στην πόλη.