Χθες22:13

Europa League: Πρεμιέρα με νίκη για Ρέιντζερς και Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρ του Ζοζέ Μουρίνιο, άφησε πίσω της την ήττα στο ντέρμπι της τουρκικής Super Lig από τη Γαλατασαράι και νίκησε 2-1 την Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ

-

Με το... δεξί μπήκαν στη League Phase του Europa League, Ρέιντζερς και Φενέρμπαχτσε.

Οι Σκωτσέζοι επιβλήθηκαν στη Σουηδία της Μάλμε με 2-0, με τον 21χρονο επιθετικό τους, Ρος ΜακΚόσλαντ να παίρνει τη θέση του Τσέρνι στο 69΄ και επτά λεπτά αργότερα να «κλειδώνει» το εκτός έδρας «τρίποντο» των «διαμαρρυρόμενων».

Η Φενέρ του Ζοζέ Μουρίνιο, άφησε πίσω της την ήττα στο ντέρμπι της τουρκικής Super Lig από τη Γαλατασαράι, νίκησε 2-1 την Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ στο Σουκρού Σαράτσογλου της Κωνσταντινούπολης με το γκολ του Σογιουντσού στο πρώτο μέρος και το αυτογκόλ του Μπούργκες στο δεύτερο.

Από το 74' οι Βέλγοι έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας που αντίκρισε ο ΜακΑλιστερ, ενώ με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν το παιχνίδι και οι γηπεδούχοι (αποβλήθηκε ο οσαγί-Σάμουελ με δεύτερη κίτρινη στο 90').

Στις καθυστερήσεις η Ουνιόν είχε την ευκαιρία να μειώσει, αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Ιβάνοβιτς, ωστόσο, στο 90'+4 ο Σάικς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

• Άλκμααρ (Ολλανδία) - Έλφσμποργκ (Σουηδία) 3-2 (44', 50' Φαν Μπόμελ, 74' πέν. Πάροτ - 23' Ούμα, 53' Χέντλουντ)
  • Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) - Πόρτο (Πορτογαλία) 3-2 (15' Χογκ, 40',62' Χάουγκε - 8' Ομοροντιόν, 90' Γκουλ)
  • Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) - Λάτσιο (Ιταλία) 0-3 (5',35' Ντιά, 34' Ντέλε-Μπασιρού)
  • Μίντιλαντ (Δανία) - Χοφενχάιμ (Γερμανία) 1-1 (42' Οσόριο - 90' Μόερστεντ)
  • Γαλατασαράι (Τουρκία) - ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) 3-1 (48' αυτ. Μπάμπα Ράχμαν, 76' Γιουνούς, 90΄+5 Ικάρντι - 68' Κωνσταντέλιας)
  • Μάντσεστερ Γ. (Αγγλία) - Τβέντε (Ολλανδία) 1-1 (35' Έρικσεν - 68' Λάμερς)
  • Νις (Γαλλία) - Σοσιεδάδ (Ισπανία) 1-1 (45' Ροσάριο - 18' Μπαρενετσέα)
  • Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) - Σλάβια Πράγας (Τσεχία) 0-2 (38' Τζούρασεκ, 65' Τσίτιλ)
  • Άντερλεχτ (Βέλγιο) - Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 2-1 (60' Βερσάερεν, 67' πέν. Ντόλμπεργκ - 86' Τραορέ)
  • Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) - Ουνιόν Σεντ Ζιλουάζ (Βέλγιο) 2-1 (26' Σογιουντσού, 82' αυτ. Μπούργκες - 90'+4 Σάικς)
  • Μάλμε (Σουηδία) - Ρέιντζερς (Σκωτία) 0-2 (1' Μπαϊράμι, 76' ΜακΚόσλαντ)
  • Άγιαξ (Ολλανδία) - Μπεσίκτας (Τουρκία) 22:00
  • Ρόμα (Ιταλία) - Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία) 22:00
  • Αϊντραχτ Φρ. (Γερμανία) - Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) 22:00
  • Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) - RFS (Λετονία) 22:00
  • Λιόν (Γαλλία) - Ολυμπιακός (ΕΛΛΑΔΑ) 22:00
  • Μπράγκα (Πορτογαλία) - Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 22:00
  • Τότεναμ (Αγγλία) - Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 22:00