Σήμερα00:18 Τελευταία ενημέρωση : Σήμερα00:27

Europa League - Παναθηναϊκός: Πάλεψαν αλλά λύγισαν στα πέναλτι οι πράσινοι

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε το Άγιαξ στην κανονική διάρκεια του αγώνα, κυνήγησε την υπέρβαση και τελικά έχασε την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι, όπου λύγισε με σκορ 13 - 12.

-

EUROPA LEAGUE - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΑΓΙΑΞ

Ο Παναθηναϊκός έκανε μία απίστευτη προσπάθεια απέναντι στον Άγιαξ στη Johan Cruijff Arena, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα στο ΟΑΚΑ με το γκολ του Τετε στο 88’ (1-0 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση), αλλά λύγισε στη διαδικασία των πέναλτι, καθώς ο Άγιαξ επικράτησε εντέλει με 13-12 έπειτα από μία απίστευτη διαδικασία και 34 εκτελέσεις κι 5 αποκρούσεις του Πασβίρ μέχρι την ανάδειξη του τελικού νικητή.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Άγιαξ απείλησε τον Παναθηναϊκό με την κάθετη πάσα του Φορμπς προς τον Φιτζ-Τζιμ, ο οποίος βρήκε χώρο και σούταρε, αλλά ο Ντραγκόφσκι είχε πολύ καλή αντίδραση κι απέκρουσε στη γωνία του.

Στο 8’ από πίεση των «πράσινων» ψηλά, οι «πράσινοι» βρέθηκαν σε θέση βολής με τον Ιωαννίδη να μαρκάρεται μέσα στην περιοχή απ’ τον Χάτο, αλλά τον διαιτητή Κάβανο και τον VAR Πίτερ Μπανκς να δείχνουν «παίζεται».

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον έλεγχο της μπάλας και στο 15’ το σουτ του Μπακασέτα έξω απ’ την περιοχή πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 26’ από εκτέλεση φάουλ και καλά εκτελεσμένη «κομπίνα» των παικτών του Άγιαξ, ο Σούταλο έκανε τελείωμα πάνω απ’ τα δοκάρια του Ντραγκόφσκι.

Στο 29’ από νέα στατική φάση, ο Άκπομ πήρε την κεφαλιά προλαβαίνοντας τον Ντραγκόφσκι, όμως ο Ιωαννίδης ενήργησε σαν... στόπερ κι έκοψε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή, αποσοβώντας ένα σίγουρο γκολ.

Ο Άγιαξ άρχισε να κρατάει περισσότερο την μπάλα και να αναπτύσσεται καλύτερα και στο 33’ ο Μπερχάους βρήκε χώρο κι εκτέλεσε έξω απ’ την περιοχή στο οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι.

Στο 44’ ο Ντραγκόφσκι έκανε τρομερή επέμβαση με το πόδι σε τετ-α-τετ με τον Άκπομ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Πολωνός γκολκίπερ έκανε μία ακόμη πιο εντυπωσιακή απόκρουση στη γωνία του σε καρφωτή κεφαλιά του Άγγλου επιθετικού.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο συγκροτημένα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55’ έχασε την πιο μεγάλη ευκαιρία του, με τον Τζούριτσιτς να αποφεύγει τον Χέντερσον και να πλασάρει με υπερένταση, αλλά να αποκρούει ο Πασβίρ, ενώ αμέσως μετά το πλασέ του Μπακασέτα απ’ τα 45 μέτρα πέρασε λίγο άουτ.

Ένα λεπτό μετά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του Τέιλορ, ενώ στο 63’ οι «πράσινοι» έχασαν άλλη μία μεγάλη φάση, με τον Πασβίρ να αποκρούει αρχικά το σουτ του Τσέριν από τη γωνία και στη συνέχεια τον Ίνγκασον να παίρνει κεφαλιά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 85’ από πίεση των «πράσινων» ψηλά, η μπάλα κατέληξε στον Τετέ που σούταρε δυνατά έξω απ’ την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Πασβίρ.

Δύο λεπτά ο Άγιαξ είχε δεύτερο δοκάρι με τον Χοντς, ενώ στο 88’ ήρθε το γκολ που έψαχνε ο Παναθηναϊκός. Σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Άγιαξ, ο Τετέ με τρομερή ενέργεια και ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».

Στο 98’ ο Τετέ βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το πλασέ του κόντραρε την τελευταία στιγμή κι έφυγε κόρνερ, ενώ στο 117’ ο Γερεμέγεφ δεν μπόρεσε να γυρίσει σωστά την μπάλα μέσα απ’ την περιοχή και το ματς οδηγήθηκε στην πλέον απίστευτη σειρά πέναλτι όλων των εποχών, όπου ο Άγιαξ είχε πρωταγωνιστή τον Πάσβιρ με 5 αποκρούσεις και πήρε εντέλει την πρόκριση.