Χθες23:47

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024 - Κολύμβηση: Ο Χρήστου στον τελικό των 100μ. ύπτιο

Στον τελικό Ολυμπιακών Αγώνων προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Απόστολος Χρήστου.

-

Στον τελικό Ολυμπιακών Αγώνων προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Απόστολος Χρήστου. Ο πρωταθλητής Ευρώπης τερμάτισε δεύτερος στη 2η ημιτελική σειρά των 100μ. ύπτιο με 52.77 και πέρασε με την έκτη επίδοση στον αυριανό (29/7, 22:20) τελικό στο «Παρίσι 2024». Είναι μόλις η δεύτερη φορά που ένας Ελληνας κολυμβητής προκρίνεται σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων (εκτός των διοργανώσεων που έγιναν στην Αθήνα), μετά τον Κριστιάν Γκολομέεβ, που ήταν πέμπτος στα 50μ. ελεύθερο στο Τόκιο. Ο Χρήστου πέτυχε πλέον τον βασικό του στόχο και αύριο θα επιδιώξει να φτάσει σε μία καλύτερη επίδοση, που θα του επιτρέψει να μπει στη διεκδίκηση των μεταλλίων.

Ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση με χρόνο 52.97, πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ (52.83), για να τερματίσει έκτος στην 1η σειρά και να πάρει την 9η θέση στο σύνολο, μένοντας εκτός τελικού για μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου, αφού ως όγδοος πέρασε ο Ισπανός Ούγκο Γκονζάλεθ με 52.95.

Ο Κινέζος Τζιαγού Σου ήταν εντυπωσιακός και σημείωσε τη μακράν καλύτερη επίδοση των ημιτελικών με 52.02, όμως οι υπόλοιποι φιναλίστ είναι πολύ κοντά. Ο Ιταλός κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Τόμας Τσέκον, ήταν δεύτερος με 52.58, ακολούθησαν ο Γάλλος Γιοάν Εντόι-Μπρουάρ και ο Νοτιοαφρικανός Πίτερ Κέτζε (που πέτυχε ρεκόρ Αφρικής) με 52.63, ενώ ο Αμερικανός Ράιαν Μέρφι, νικητής στο Ρίο και τρίτος στο Τόκιο, πέρασε πέμπτος με 52.72. Ακολούθησαν ο Χρήστου με 52.77, ο Βρετανός Ολιβερ Μόργκαν με 52.85 και ο Γκονζάλεθ με 52.95, ενώ έμειναν εκτός ο πρωταθλητής κόσμου φέτος στη Ντόχα, Χάντερ Αρμστρονγκ (53.11), αλλά και ο Ούγγρος Χούμπερτ Κος (52.98), που είχε πετύχει τον καλύτερο χρόνο στους πρωινούς προκριματικούς.

Μαρινάκης - Ψυχική Υγεία: Αλήθειες και fake news για την μεταρρύθμιση

Λειψυδρία: “Καμπανάκι” για 14 Δήμους στην Ελλάδα - Ανησυχία για την Αττική

Τουρκία: Ο Ερντογάν χαστούκισε αγόρι που δεν φίλησε το χέρι του (βίντεο)