01 Ιουλίου 2024 06:38 Τελευταία ενημέρωση : 01 Ιουλίου 2024 09:46

Copa America - Εκουαδόρ: Στα προημιτελικά μετά από επεισοδιακό φινάλε (βίντεο)

Η ομάδα του Ισημερινού κατάφερε να περάσει στην επόμενη φάση του Κόπα Αμέρικα, που προβάλλεται από το Ant1+ και τον ΑΝΤ1, χάρη στην διαφορά τερμάτων.

-

Του Γιώργου Ανανίδα

Το Εκουαδόρ σημείωσε «λευκή» ισοπαλία με το Μεξικό και χάρη στη διαφορά των γκολ προκρίθηκε στους «8» του Copa America.

Κυριαρχία της Βενεζουέλας κόντρα στη Τζαμάικα και εύκολη νίκη με 3-0, στο άλλο ματς του ομίλου.

Οι ευκαιρίες ήταν μοιρασμένες στο πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στους «σομπρέρος» και τους «Λα Τρι», με τον Παέζ να βλέπει τον Γκονζάλες να κάνει εξαιρετική επέμβαση στο 19’, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 45+1’, η κεφαλιά του Χιμένες πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Κόπα Αμέρικα - Μεξικό - Εκουαδόρ

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ευκαιρίες ήταν σαφώς περισσότερες ενώ υπήρχαν και αρκετές διαμαρτυρίες για πέναλτι.

Στο 65’, ο Κινόνες σούταρε από την άκρη της περιοχής, αλλά ο Ντομίνγκες γλίτωσε το Εκουαδόρ από τα χειρότερα.

Στην ίδια ακριβώς φάση, ο Χιμένες δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και αντ’ αυτού, χτύπησε το δεξί δοκάρι.

Το Εκουαδόρ απείλησε ξανά στο 80’ με τον Βαλέντσια, σε ένα ημίχρονο που ανήκε περισσότερο στο Μεξικό.

Το φινάλε ήταν επεισοδιακό. Ο διαιτητής Μάριο Εσκομπάρ σφύριξε πέναλτι για ανατροπή από τον Τόρες, αλλά ο VAR διαφώνησε.

Όταν πήγε να το δει, πήρε πίσω την απόφασή του, πληγώνοντας βαθιά τους Μεξικανούς σε κερκίδα και γήπεδο, σε μία τρελή εναλλαγή συναισθημάτων.

Με την ισοπαλία, το Εκουαδόρ προκρίθηκε στα προημιτελικά χάρη στη διαφορά των γκολ.

Το Copa America 2024 συνεχίζεται στο ΑΝΤ1+ τα ξημερώματα της Τρίτης (2/7) με τις αναμετρήσεις Βολιβία – Παναμάς και ΗΠΑ – Παραγουάη, αποκλειστικά στο ΑΝΤ1+.

Όλοι οι αγώνες του Copa America, μέχρι και τον τελικό στις 13 Ιουλίου, μεταδίδονται ζωντανά από το ΑΝΤ1+ και τον ΑΝΤ1.

Οι 24 αγώνες της πρώτης φάσης του Copa America θα μεταδοθούν ζωντανά από το ΑΝΤ1+, ενώ ο ΑΝΤ1 θα μεταδώσει απευθείας τα 9 από τα 24 παιχνίδια, μεταξύ των οποίων όλα τα παιχνίδια της Αργεντινής και της Βραζιλίας.

Στην περιγραφή των αγώνων θα είναι οι Γιώργος Τριανταφυλλίδης, Δημοσθένης Γεωργακόπουλος, Μανώλης Μανής και Γιώργος Ανανίδας.

Παράλληλα, οι φίλοι του ποδοσφαίρου θα μπορούν να παρακολουθούν live και on demand, από οποιαδήποτε συσκευή, οποιαδήποτε στιγμή τους αγώνες μέσα από το ειδικό θεματικό κανάλι «COPA AMERICA» του ΑΝΤ1+, αλλά και τα highlights όλων των αναμετρήσεων μέσα από το antenna.gr.

Φωτιές σε Δίστομο - Ζάκυνθο: Εναέρια μέσα στην μάχη με τις φλόγες

ΕΦΚΑ - ΔΥΠΑ: Οι πληρωμές έως τις 5 Ιουλίου

Φωτιές σε Σταμάτα - Κερατέα: Επιφυλακή για τις αναζωπυρώσεις (εικόνες)