13 Ιουνίου 2024 08:24

NBA: Τρία στα τρία οι Σέλτικς και μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα

Οι Κέλτες επικράτησαν των Μάβερικς με τον Τέιτουμ και τον Μπράουν να είναι εξαιρετικοί, έκαναν το 3-0 στην σειρά των τελικών και είναι μια ανάσα μακρία από την κατάκτηση του τίτλου.

-

Στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των τελικών του NBA, οι Ντάλας Μάβερικς υποδέχτηκαν τους Σέλτικς και η ομάδα από τη Βοστώνη κατάφερε να πάρει ένα αποφασιστικό διπλό με 106-99 και πλέον χρειάζεται μόλις μία νίκη ώστε να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Μάλιστα, αυτό θα είναι το πρώτο τους «δαχτυλίδι» μετά τον τίτλο του 2008 ενώ έχουν την ευκαιρία να το πετύχουν κάνοντας σκούπα!

Μάβερικς – Σέλτικς: Το ματς

Οι Ντάλας Μάβερικς μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα 6 λεπτά κατάφεραν βρίσκονται μπροστά με 19-9. Οι Μπόστον Σέλτικς ωστόσο, παρά το «μουδιασμένο» ξεκίνημα στο ματς, βρήκαν σιγά σιγά τα πατήματά τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο όντας μόλις 1 πόντο μακριά από τους γηπεδούχους, με το σκορ στο 31-30.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι σε κοντινή απόσταση και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με τη διαφορά να βρίσκεται διαρκώς σε απόσταση «αναπνοής». Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι στο 5:59 πριν από το τέλος πήραν το προβάδισμα με τον Τζέισον Τέιτουμ, ο οποίος με τρίποντο έκανε το 38-36. Ο αγώνας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και οι Μάβερικς πήγαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το 51-50 υπέρ τους.

Με την επιστροφή των ομάδων για το δεύτερο μισό του τελικού, οι Σέλτικς πήραν το πάνω χέρι και επέβαλλαν τον ρυθμό τους, ανοίγοντας με αυτόν τον τρόπο τη διαφορά στο προβάδισμά τους. Στο 6:09 βρίσκονταν μπροστά με 10 πόντους (71-61) ενώ στο τέλος της περιόδου, ο πίνακας του σκορ έδειχνε 85-70 υπέρ τους.

Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, οι Σέλτικς μπήκαν πάλι πιο δυνατά ωστόσο αυτή τη φορά οι Μάβερικς βρήκαν τρόπο να βγάλουν αντίδραση και ο Κάιρι Ίρβινγκ με εύστοχες βολές μείωσε στους 3 (93-90) στο 6:11 πριν τη λήξη. Ακολούθησε ένα διάστημα όπου αμφότερες οι ομάδες δεν κατάφερναν να βρουν στόχο. Το «ρόδι έσπασε» ξανά ο Κάιρ Ίρβινγκ στο 3:27 για το 92-93, με τον Μπράουν να έχει άμεση απάντηση ανεβάζοντας το σκορ στο 95-92.

Καθώς η αναμέτρηση μπήκε στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Γουάιτ με τρίποντο έκανε το 98-92 (2:48), με τον Ίρβινγκ ωστόσο να διατηρεί στο ματς τους Μάβερικς μειώνοντας εκ νέου στο -4 με βολές (98-94, 2:32). Ο Τέιτουμ έσπασε την 100αρα για τους Σέλτικς ενώ ο Λάιβλι κράτησε την απόσταση στους 4 (100-96, 1:55).

Ο ίδιος έκανε το 98-100 στο 1:20 πριν το τέλος, με τον Μπράουν όμως να βρίσκει απάντηση και να κάνει το 102-98 (1:01). Στα 22 δευτερόλεπτα οι Σέλτικς πήραν το ριμπάουντ και το φάουλ με αποτέλεσμα ο Γουάιτ από τη γραμμή των βολών να κάνει το 2/2 και το σκορ να πηγαίνει στο 104-98, ωθώντας τους γηπεδούχους σε time out.

Ο Χάρνταγουεϊ έχασε το τρίποντο και ο Τέιτουμ από τις βολές, φτάνοντας τους 31 πόντους έκανε το 106-98 στα 15 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Γουάσινγκτον με βολή διαμόρφωσε το 106-99, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας και τους Σέλτικς να πανηγυρίζουν ένα σπουδαίο διπλό, βάζοντας τους Μάβερικς με την πλάτη στον τοίχο ενόψει του Game 4.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-30, 51-50, 70-85, 99-106

Σέλτικς - Μάβερικς 3-0

• Game 1: Σέλτικς - Μάβερικς 107-89
  • Game 2: Σέλτικς - Μάβερικς 105-98
  • Game 3: Μάβερικς - Σέλτικς 99-106
  • Game 4: Μάβερικς - Σέλτικς (15/6, 03:30)
  • Game 5: Σέλτικς - Μάβερικς (18/6, 03:30) *
  • Game 6: Μάβερικς - Σέλτικς (21/6, 03:30) *